Petek Temizleme

PETEK TEMİZLİĞİ

 

Kombiye en yakın petek sökülür. Petek bakım cihazı peteğin söküldüğü yere bağlanır. Tahliye hortumu su gideri olan bir yere akıtılacak şekilde bağlanır. Temiz su hortumu petek bakım cihazına bağlanır. peteklerdeki su tahliye edilir. İlaçlı su peteklere doldurulur. (45 dk. ile 60 dk. arası beklenir.) İlaçlı su tahliye edilir. Normal petek suyu peteklere doldurulur. Cihaz sökülür ve söktüğümüz petek yerine takılır. kombi çalıştırılıp ortalama 1 saat beklenir. Bu işlemler 1 dairede ortalama 2 – 3 saatte biter. Kalorifer petekleri, kombinin devir daim yaptığı sıcak suyun odaları ısıtmasını sağlarlar. Bazı durumlarda petek ısınmıyor veya peteğin altı ısınmıyorsa bu bir sorun olduğu anlamına gelir.

Petek Isınmıyor Ne Yapmalıyım?

Isınmayan doğalgaz peteği için ilk yapılması gereken vanalarını kontrol etmeniz. Vanalar saat yönünün tersine açılır. Eğer kapalıysa açarsanız petek ısınır. Kombi basıncı kontrol edilir. Basınç belli bir seviyenin altına düşerse kombi arıza durumuna geçer. Kombinin göstergesine bakmayana kadar arıza durumunda olduğu fark edilmez. Kombi altındaki su takviye vanası açılır ve su takviyesi yapılır.

Neden Peteğin Altı Isınmıyor?

Kalorifer peteklerinden sadece bir tanesinin altı ısınmıyorsa, petekte hava olabilir. Bu durumda, peteğin havası alınmalıdır. Havası alındıktan sonra da peteğin yarısı ısınmıyorsa, petek içinde tortulaşma sonucu su döngüsü kısmen gerçekleşmiyordur. Bu durumda peteğin temizlenmesi gerekir. Bazı durumlarda, petek bağlantıları yanlış bağlandığı için istenilen verim elde edilmeyebilir. Bağlantıların değiştirilmesi gerekir. Düşük ihtimallerden biri de, kalorifer peteğinin vanasında bulunan conta tıkanıklığa sebep olur. Kombiye yakın olan petek ısınıyor ama uzaktaki peteklerin alt kısmı ısınmıyorsa, reglaj ayarı yapılmalıdır. Reglaj ayarı sorununuzu çözecektir. Kombi filtresinin tıkanması sonucu da peteklerde sıkıntı yaşanabilir. Kombi filtresi temizlenmesi gerekir. Isıtma tesisatında bulunan bir kaçakta peteklerin altının ısınmamasına neden olabilir. Bu durumda termal kamera ile tesisat kontrol edilmeli ve kaçak tespit edilmelidir. Firmamız İstanbul geneli petek temizliği, kimyasallı petek temizleme hizmeti vermekte fiyat teklifi için iletişim sekmesinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Hemen Ara

Whatsapp Hızlı Deste
Hızlı Destek Hattı
Merhaba Nasıl Yardımcı Olabiliriz?